Medienos apsauga nuo kenkėjų ir oro sąlygų – tik pasirinkus tinkamą dangą!

Jau nuo senų laikų viena populiariausių statybinių medžiagų – mediena – niekam neužleidžia savo pozicijų. Natūrali mediena, dėl optimalių statybinių fizikinių savybių, yra ideali žaliava fasadų gamybai – ji tvirta ir ją paprasta perdirbti. Geros šilumos izoliacijos savybės užkerta kelią kondensato susidarymui ir tokiu būdu sukuria sveiką patalpų atmosferą.
Tačiau siekiant išsaugoti fasadų grožį ir funkcionalumą, būtina nuolat ir tinkamai prižiūrėti medieną. Priklausomai nuo pasirinktos dangos ir oro sąlygų poveikio, dažų dangą gali tekti atnaujinti kas 3-8 metus.
Neapsaugota mediena turi daug priešų
Saulės šviesa:
UV spinduliai ardo ligniną – svarbią sudėtinę medienos dalį. Medienos paviršius pagelsta, papilkėja, sutrūkinėja ir skaidosi. Blogėja dangos sukibimas su paviršiumi, ji pradeda atsilupinėti.


Drėgmė: drėgmės įgėrimo, išgarinimo ir temperatūrų svyravimai sąlygoja plyšių susidarymą. Jautresnės medienos rūšys, pvz., spygliuočių, gali pamėlynuoti arba ją apninka medieną ardantys grybai.
Medieną ardantys grybai ir vabzdžiai: jie paveikia ir suardo svarbias medinio namo konstrukcines dalis.

Apsauga nuo vapsvų

Tinkamos ir profesionaliai parinktos dangos, visų pirma, turi  sumažinti medienos traukimąsi ir brinkimą. Medienos pilkėjimui kelią užkirsti galima atitinkamu sluoksnio storiu ir pakankamu dangos pigmentų kiekiu. Priežiūros intervalus sąlygoja ne tik oro sąlygų poveikis, bet ir pasirinkta dangos rūšis bei jos spalva, pvz., lazūra padengtus plotus reikės dažniau kontroliuoti ir atnaujinti negu matine danga padengtą medieną.
Šviesūs lazūrų atspalviai dar labiau sutrumpina priežiūros intervalus. Bespalviai lakai ar lazūros su nedideliu pigmentų kiekiu visiškai netinka tiesiogiai oro sąlygų veikiamiems išorės paviršiams. Spalvinius pokyčius gali sąlygoti ne tik saulės poveikis, bet ir medienos, pvz., eglės ar pušies, spalvos pokytis. Mediena tamsėja ir susidaro įspūdis, kad pakito dangos spalva.
Su tamsių spalvų dangomis taip pat gali kilti problemų. Saulė mūsų klimato sąlygomis įkaitina tamsius paviršius net iki 80 °C. Todėl tamsia spalva padengus sakuotą, pvz., pušinę medieną, neišvengsime sakų išsiskyrimo. Toks įkaitinimas yra stipri apkrova visai konstrukcijai. Geriausia apsauga tokiu atveju – medienos gruntavimas ir profesionaliai padengta balta matinė danga.


Nuolatinis domėjimasis naujomis technologijomis ir ilgalaikė gamintojų patirtis suteikia galimybę visais atvejais rasti tinkamiausią sprendimą. Konsultacija su ekspertais – tai tinkamas pasirinkimas bei patikima ir ilgalaikė investicija į medienos apsaugą.