©

Dalykinės žinios

Išsami informacija ir naujausios žinios apie medieną

Išsami informacija ir naujausios žinios apie medieną bei natūralius medienos priešus. Medienos ilgaamžiškumas ir apsauga nuo vandens. Gaukite naudos iš mūsų žinių.

©

Ilgalaikė ir patikima priežiūra su Remmers

Natūrali medžiaga, mediena

Aukščiausios kokybės apsauga pagal gamtos pavyzdį

Žmogus šios medžiagos aplinkoje jaučiasi labai gerai. Geriausi architektai ir konstruktoriai, įrengdami sodus bei statinius, o ypač jų vidų, pirmenybę teikia medienai, kaip šiltai ir natūraliai statybinei medžiagai. Mediena vis dažniau naudojama dėl savo jaukumo ir unikalumo. Mūsų medžiai turi natūralią apsaugą – savo tošį. Ji saugo medį nuo išdžiuvimo ir ypač nuo įvairaus atmosferos poveikio, pavyzdžiui, saulės, vėjo, lietaus, šalčio ir karščio. Per šaknis medis gauna visų maistinių medžiagų, reikalingų augti ir gyventi.
Remmers su savo produktais jau seniai išsikėlė tikslą – su aukštos kokybės dengimo priemonėmis suteikti naudojamai medienai natūralią apsaugą. Mediena su savo tūkstančiais įvairiausių struktūrų ir atspalvių yra mūsų naujo, specializuotose parduotuvėse siūlomo, klasikinio asortimento, kurį sudaro lazūros, dengiamieji dažai ir aliejai, pagrindas.
Su naujais, į bendrą asortimentą integruotais [eco] produktais Remmers pabrėžia ekologiškumą ir prisiima atsakomybę už žmones ir aplinką.

Natūralūs medienos priešai

©

Lauko medieną nuolat veikia drėgmė: lietus, rasa, kondensatas ir pan. didina vandens koncentraciją, o drėgmei garuojant – koncentracija mažėja. Pasekmė: paviršiaus įtrūkimai. Šiuo būdu ar dėl difuzijos patenkanti drėgmė turi vėl pasišalinti iš medienos, antraip po paviršiumi drėgmė užsistovės, o tai – puiki dirva pamėlynavimui bei medieną ardančiam puviniui.
Todėl svarbu tinkamai pasirinkti medinės konstrukcijos dangą:

  • Langams ir durims ypač svarbu, kad jie išlaikytų pastovius matmenis. Todėl jiems dengti naudojamos storasluoksnės lazūros: ši danga apsaugo nuo drėgmės įsiskverbimo ir tuo pačiu nuo formos kitimo medienai burkstant bei džiūstant, dėl ko langai ar durys gali tinkamai neatsidaryti ar neužsidaryti.
  • Medinių konstrukcijų, kurioms nebūtina išlaikyti pastovių matmenų, pavyzdžiui, dailylenčių ar tvorų, visiškai apsaugoti nuo drėgmės įsiskverbimo beveik neįmanoma, pavyzdžiui, per medienos galus ar esančius įtrūkimus. Šiuo atveju svarbu medieną dengti difuzijai atvirais sluoksniais (pvz., plonasluoksne lazūra), kad mediena galėtų kvėpuoti ir drėgmė galėtų pasišalinti.

Medienos paviršius saulė veikia ne tik savo šiluma, bet ir į ją besiskverbiančiais ultravioletiniais spinduliais. Kartu su krituliais jie gali per kelias savaites ar kelis mėnesius pakeisti neapsaugotos medienos spalvą. Mediena įgauna sidabro atspalvį. Be to, medienos paviršius ima plaušėti ir mediena tampa mažiau tvirta. Nuo spalvos ir paviršiaus pokyčių galima apsisaugoti naudojant pigmentuotą dangą. Bespalvė ilgalaikė lazūra su apsauga nuo ultravioletinių spindulių UV+ – tai pirmasis produktas, suteikiantis galimybę lauko medieną dengti bespalve priemone ir dėl ypač veiksmingos apsaugos nuo ultravioletinių spindulių stabdantis medienos pilkėjimą.

Dumbliai
Ypač miškingose ir tankiai medžių apaugtose vietose šie primityvūs organizmai sukelia lauko medienos pažaliavimą ir sugadina jos išvaizdą. HK lazūra apsaugo nuo dumblių ir ankstyvo pažaliavimo.

Pamėlynavimas
Pamėlynavimas priskiriamas medieną nudažantiems grybams ir pasireiškia medienos juosvu pamėlynavimu. Šis pamėlynavimas medienos neardo, tik gadina jos išvaizdą. Pamėlynavimas paruošia dirvą medieną ardantiems grybams (puviniui), nes jis perforuoja ląstelių sieneles ir skatina vandens įsigėrimą į medieną (kapiliarizaciją).

Puvinys
Puvinys – tai pavojingiausia kenksmingų grybų forma. Jis ardo medienos struktūrą. Mediena praranda stabilumą ir tampa sutrūnijusi.

Medienai kenkiantys vabzdžiai
Į medieną kėsinasi ne tik ją ardantys bei spalvą keičiantys grybai, bet ir gyvūnai kenkėjai. Pavyzdžiui, naminis ūsuotis yra vienas iš pavojingiausių medienos kenkėjų vidutinių platumų klimato juostoje, dažniausia puolantis spygliuočių medieną.
Kiaušinėlius jis deda medienos įtrūkimuose, o lervos dažniausia graužia išorinius sluoksnius. Kitų medienai kenkiančių vabzdžių veikimo schema tokia pati: vabzdys padeda kiaušinėlį medienoje ar ant jos paviršiaus. Iš kiaušinėlio išsirita lerva, kuri yra tikrasis medienos ardytojas.

Medienos rūšių ilgaamžiškumas

Kada reikia medienos taurinimo, o kada – papildomos apsaugos?

Remiantis naudojamos medienos rūšies ilgaamžiškumu, galima nuspręsti, ar lauko medienai būtina cheminė apsauga. „Labai ilgaamžei“ ir „ilgaamžei“ medienai dažniausia pakanka taurinimo produktų be biocidų. „Vidutinio ilgaamžiškumo“ ir „neilgaamžei“ medienai reikia papildomos cheminės apsaugos, pavyzdžiui, nuo mėlynavimo ir puvinio. Medienos rūšių klasifikavimas taikomas tik branduolinei medienai. Tačiau įprastai parduodamoje medienoje yra dalis balaninės medienos, kuri nėra ilgaamžė.
Todėl tokios medienos nereikėtų naudoti lauke be cheminių apsaugos priemonių.

Konstrukcinė medienos apsauga

Nesuteikite drėgmei erdvės pulti

Nuolatinis drėgmės poveikis – tai pagrindinė medienos spalvą keičiančių ir ją ardančių grybų atsiradimo priežastis. Dėl šios priežasties medines lauko konstrukcijas reikėtų įrengti taip, kad sąlytis su vandeniu būtų kuo mažesnis. Jei to padaryti neįmanoma, reikėtų užtikrinti, kad mediena galėtų kuo greičiai išdžiūti. Be to, reikėtų stengtis, kad vanduo neužsilaikytų ant medinių konstrukcijų. Medieną nuo sąlyčio su vandenio apsaugos pavyzdžiai: pakankamai didelė stogo užlaida, apsaugojimas nuo sąlyčio su žeme (atsižvelkite į vandens purslus!), paviršių nuožulnumas, briaunų užapvalinimas ir horizontalių paviršių uždengimas. Pageidaujant dar geresnės medienos apsaugos, ji gali būti impregnuota oficialiai registruota medienos apsaugos priemone (pvz., apsauginiu medienos gruntu).

Bendrieji naudojimo nurodymai

  • Įrankiai
  • Pasiruošimas darbui
  • Naudojimas