©

Statinio būklės analizė

Tinkamos statinio būklės analizės yra tvaraus ir ekonomiško atnaujinimo pagrindas

Pagrindų nustatymas

Tinkamai atnaujinimo koncepcijai parengti reikia žinoti statybinių pažeidimų priežastis ir apimtį, jas nustatyti matavimo technologijomis ir dokumentuoti. Daugiausia dėmesio skiriama kenksmingoms druskoms ir statybinių medžiagų drėgniui, taip pat ribinėms fizinėms statybų sąlygoms. Įvertinus konkrečias su objektu susijusias aplinkybes, galima planuoti ekonomišką atnaujinimą, nesvarbu, ar tai būtų individualaus namo rūsys, ar istorinis skliautuotas rūsys.

Mėginių ėmimas

Norint gauti aiškius tyrimo rezultatus būtina imti mėginius. Tiriami įvairių pažeidimų formų, statybinių medžiagų ir dalių mėginiai. Kad būtų užfiksuotas mūro skersinio pjūvio nevienalytiškumas, turi būti imami pakankamo dydžio mėginiai. Mėginiai matavimo ašyse imami skirtingame aukštyje (aukščio profilis) ir gylyje (gylio profilis). Taip galima daryti išvadas dėl drėgmės ir kenksmingų druskų pasiskirstymo mūre bei suprasti pažeidimų priežastis.

Priežasčių tyrimas

Nė vienas iš šių dviejų metodų visgi neleidžia daryti išvadų dėl drėkimo priežasties (-ių) arba drėkimo lygio.

Tam reikalingi kiti matavimo duomenys ir lyginamieji dydžiai:

Svarbus rodiklis yra maksimali kapiliarinė vandens sugertis. Tai yra maksimalus vandens kiekis, kurį dėl turimų porų kiekio arba porų geometrijos kaupiantis vandeniui kapiliariniu būdu gali sugerti išdžiuvęs statybinių medžiagų mėginys.

Norint nustatyti maksimalią vandens sugertį, veikiant slėgiui visos porų ertmės užpildomos vandeniu.

Pagal drėkimo lygį negalima daryti patikimos išvados apie drėkimo priežastį. Negalima aiškiai suprasti, ar drėgmė kapiliarais pateko skystuoju pavidalu, ar ji (bent iš dalies) buvo higroskopiniu būdu absorbuota iš aplinkos oro. Spręsti galima tik atmetimo būdu: vienoje arba keliose vietose išmatuojama higroskopinė drėgmės sugertis, išdžiuvusius statybinių medžiagų mėginius ilgesnį laiką, esant vienodai temperatūrai, paliekant kondicionuojamoje tam tikro santykinio oro drėgnio kameroje. Pagal pastebimą svorio padidėjimą nustatoma higroskopinė drėgmės sugertis.

Kai kuriais atvejais kaip kitą galimą drėkimo priežastį reikia įvertinti kondensato susidarymą ant mūro paviršiaus. Jo poveikį galima įvertinti nustačius patalpų klimato sąlygas (santykinį oro drėgnį ir oro temperatūrą) ir paviršiaus temperatūrą. Tačiau tikslias išvadas galima daryti tik turint ilgesnio laikotarpio klimato duomenis.